Szia, te vagy az új?
Manapság átlag két évente kerülünk ebbe a helyzetbe (ha fejlődni szeretnél, vagy ha gyakran szerveznek át…). Általában nem nulláról szerveződő csapatokba kerülünk, hanem újként egy már működő közegbe. Újnak lenni különleges helyzet. Én vagyok a „régi Géza/régi Icus” helyett. Engem még nem látnak, csak a szerepet. Az elején még én se látom őket. Ez nehéz. Azt se látom át, hogyan működnek, mi oké és mi nem oké – viszont újnak lenni egyfajta szuperképesség is. Mivel kívülről jövök, amíg megértem, hogy hogyan működnek, megláthatok egy sor olyan dolgot, amit ők nem látnak – mert benne vannak a csapatban. Így szokták meg. Csak aztán győzzem elég óvatosan kommunikálni….
Ahhoz, hogy könnyebb legyen feltérképezni a viszonyokat a csapaton belül, érdemes tudni róla, hogy minden csoportban vannak bizonyos szerepek, amikbe az emberek belehelyezkednek. (Ez nem függ személyiségtípustól, és nem is azonos vele!) Olyan ez, mint a színházban a szereposztás. Vannak jók és rosszak, és érdekes módon nem mindig a jók a menők a darabban…
A „rosszak” alatt azokat a szerepeket értjük, amikben a csoporttagok energiájának nagy része nem a hatékony közös munkára fordítódik. Ezek a destruktív szerepek. Ilyen például a Pontatlan, a Kritikus, a Nagyokos, a Sajnálkozó, a Vészmadár és hasonlók. (Ezeket én találtam ki.) A közös bennük, hogy ezzel az erővel akár hasznos dolgot is csinálhatnának, de nem. A baj akkor van, ha ezeket a szerepeket tekinti értékesnek, elfogadottnak, vagy követendőnek egy csoport. Nos, akkor ők a vesztük felé rohannak…
Ideális esetben a „jók” a menők a darabban, ez azt jelenti, hogy a csoport kultúrájában a pozitív, hatékonyságot támogató viselkedés az értékesnek elfogadott. Ezek a konstruktív szerepek. Meredith Belbin az igazán hatékony csoportokban a következő szerepeket írja le:
-
Vállalatépítő: a csapat közös érdekeit szem előtt tartva dolgozik, cselekvési tervet készít, gondoskodik a szisztematikus és hatékony végrehajtásról, fegyelmezett és gyakorlatias
-
Palánta: ötletgyártó, a fő problémákra eredeti ötletekkel, stratégiákkal képes előállni (kreatív csoportszerep)
-
Forrásfeltáró: folyamatosan kutatja a lehetőségeket tárgyi és társas környezetében, igyekszik előrevivő kérdéseket feltenni (kreatív csoportszerep)
-
Elnök: motivált a hatalomgyakorlásra, koordinálja az aktivitást, elköteleződik a vállalati célok iránt és másokat is motivál, megbízik az emberekben, realista és fegyelmezett (irányító csoportszerep)
-
Serkentő: aktív, motivált a teljesítményre és a győzelemre, gyanakvó és provokatív, hevesen reagál, erősen ösztönzőleg tud hatni egy passzívabb csoportra (irányító csoportszerep)
-
Helyzetértékelő: döntések alapos mérlegelésében segíti a csapatot, objektív és precíz, minden tényezőt figyelembe vesz, kritikus
-
Csapatjátékos: érzékeny a társas rezdülésekre, jól tud bánni a nehezebben kezelhető tagokkal, a közös érdeket egyéni érdeke fölé helyezi, mindezzel javítja az általános csoportmorált
-
Megvalósító: motivált a feladatok véghezvitelére, szorongásra hajlamos, de fegyelmezett és nagy önuralommal rendelkezik, értékeli a kitartó erőfeszítést és a következetességet
Persze egy csoportban nem minden ilyen egyértelműen fekete-fehér, mint ahogy a legjobb színdarabokban sem. Lesznek konstruktív és destruktív szerepek is. A kérdés az, hogy te magad melyik oldalon választasz szerepet magadnak.
A csapatszerep kérdőívet innen tudod letölteni: Belbin teszt